Üye Panel
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum
Takvim

 
Hava Durumu

 
Saat

 
Büyükelçi’ye Aydın zeytinyağını tattırdılar

Büyükelçi’ye Aydın zeytinyağını tattırdılar

Aydın Valiliği’nin ev sahipliğinde Avrupa Birliği (AB) ve Dış İlişkiler Ofisi tarafından düzenlenen, Aydın’daki 40 kuruma ait 78 projenin sergilendiği programda, Aydın Ticaret Borsası (ATB) yetkilileri Türkiye Delegasyonu Heyet Başkanı Büyükelçi Dr. Christian Berger’e zeytinyağı tattırıp sorunlarını aktardı.   

 

Aydın Valiliği’nin ev sahipliğinde AB ve Dış İlişkiler Ofisi olarak düzenlenen Aydın’da 40 kuruma ait 78 projenin sergilendiği programa Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Heyet Başkanı Büyükelçi Dr. Christian Berger ve kurum temsilcileri katılım sağladı.

 

ATB Meclis Başkanı Bahri Erdel ve Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur’un hazır bulunduğu programda ve ATB standında KOSGEB tarafından desteklenen Tematik Proje kapsamında Aydın ili zeytinyağı pazar payının arttırılması, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenmeye uygun görülen projesi ve Avrupa Birliği tarafından desteklenmeye hak kazanan, ATB ortak olduğu “Pazarlama, Uluslararasılaşma ve Kalkınma” (M.I.N.D) projesi hakkında katılımcılara bilgiler aktarıldı.

 

Berger’e Uluslararası Zeytin Konseyi tarafından akredite olan, ATB Tadım Paneli uzmanı Celil Oruç tarafından zeytinyağı tadımı yaptırılarak, kaliteli zeytinyağını nasıl ayırt edebileceği, kaliteli zeytinyağında olması ve olmaması gereken özellikler hakkında bilgiler verildi.

 

Çondur, Berger’e “AB tarafından ülkemize uygulanan politikalar ile ülkemiz zeytinyağı ihracatı olumsuz yönde etkilenmektedir. AB, özellikle ambalajlı zeytinyağında yüksek oranlarda vergi uygulamaktadır. Dünya zeytin ve zeytinyağı üreticisi ilk beş ülke içerisinde yer almamıza rağmen Türkiye, Avrupa pazarına ancak katma değeri düşük ham zeytinyağını dökme olarak satarak girebiliyor. Bu zeytinyağını İtalya ve İspanya gibi Akdeniz`in diğer büyük zeytin üreticisi ülkeler, ülkelerindeki dahilde işleme rejimi teşvikleriyle satın alarak, Türk zeytinyağını ambalaja koyarak ABD, Kanada ve Japonya gibi büyük zeytinyağı ithalatçısı ülkelere Türk firmalarımızdan daha iyi fiyatlarla pazar buluyor. Ülkemiz büyük pazarlarda kotalar ve gümrük vergilerinden dolayı, yeterince Türkiye adına ürününü satamamaktadır. AB tarafından uygulanan vergi ve kotaların Türk zeytinyağı adına daha makul bir düzeyde olması gerekir” diye açıklama yaptı.

Tarih : 21.6.2018
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.
Paylaş
 
Anket

 
Facebook
 
Döviz Kurları

 
Gazeteler

 
Statik Blok

Blok İçeriği